| < Marzec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Ostatnie wpisy
Zakładki:
Ostatnia aktualizacja


Wiadomości


Kursy walut


Wyniki lotto

Najlepsze Blogi
2PAC harley dawidson Księga gości GRY
trwa inicjalizacja, prosze czekac...dodatki na bloga
Kategorie: Wszystkie | Hot Rod | Lowrider
RSS
wtorek, 20 grudnia 2011

Hot rod - nazywane (tradycyjnie) samochody nawiązujące stylem do Forda Ti Forda A (jako, że są to pierwsze modele, których niektóre części zostały wyprodukowane przy użyciu stali wanadowej) i dodatkowo zmodyfikowane w celu podniesienia osiągów.


Charakterystyka

Hot Rody są samochodami robionymi na zamówienie bądź budowanymi ręcznie przez swoich właścicieli (z angielskiego "custom built") Początkowo termin określał praktykę zakładającą przerobienie starego samochodu, najczęściej Forda, w celu redukcji wagi (zazwyczaj przez usunięcie dachu, maski, zderzaków, przedniej szyby i błotników), obniżenia zawieszenia, zmiany bądź tuningu silnika prowadzącego do zwiększenia mocy, montażu większego ogumienia dla zwiększenia przyczepności i wreszcie zmiany malowania na bardziej wyróżniające się kolory. Termin ten może pochodzić od zwrotu "hot roadster" używanego w latach 50 i 60 jako uwłaczające określenie samochodu który nie pasuje do głównego nurtu.

Budowa hot roda wymaga wysokich umiejętności w mechanice,spawaniu a także blaharce i lakiernictwie.

Dzisiaj ludzie posiadający hot rody utrzymują je w nienagannym stanie i starają się, aby były jak najbardziej zauważalne. Auta budowane według oryginalnej idei promującej tani i szybki samochód o niewyszukanym wzornictwie nazywa się "rat rodami". Istnieje wiele kontrowersji wokół nieodwracalnej modyfikacji samochodów niejednokrotnie bardzo rzadkich, będących zabytkami motoryzacji. Jest to zaprzeczenie tradycjonalnego hot roddingu zakładającego ocalenie i reprodukcje zniszczonych i bezużytecznych części.

Hot rody są częścią amerykańskiej subkultury. Istnieją setki pism i programów telewizyjnych których głównych tematem jest hot rodding. W polskiej edycji kanału Discovery Channel emitowany jest program "Amerykański Hot-Rod" który jest odzwierciedleniem omawianego nurtu.

Historia

Era hot rodów

Era hot rodów rozciąga się od roku 1945 do początków ery muscle car'a (około 1965) osiągając swój szczyt w połowie lata 50. Podczas tego okresu samochody na których dokonywano przeróbek (wyprodukowane przed 1942, przez hot roaderów nazywane "vintage tin") były łatwo dostępne i relatywnie tanie. Wiele z nich miało "zdrowe" nadwozia i ramy a zostały zezłomowane tylko z przyczyn czysto mechanicznych, ponieważ układ jezdny (silnik, skrzynia biegów itd.) pierwszych samochodów były mało trwałe. Typowy hot rod był bardzo zmodyfikowany, najczęściej poprzez wymianę całego układu napędowego, a także innych komponentów włączając w to układ hamulcowy i układ sterowania. Pewne silniki takie jak dolnozaworowy, ośmiocylindrowy Ford V8 a także Small Block Chevrolet V8 były popularnymi zamiennikami w związku z ich kompaktowymi rozmiarami, dostępnością i oczywiście mocą. Wczesny Hemi był popularny w samochodach wymagających więcej mocy, przykładowo biorący udział w wyścigach dragsterów.

Era klasycznego hot roda zakończyła się około 1956 r. częściowo poprzez wyczerpanie się zasobów starych samochodów, ale w większości w związku z pojawieniem się nowych, szybszych aut które nie wymagały prawie żadnych przeróbek.

Dzisiejsze hot rody

Kultura hot rodowa jest wciąż żywa na całym świecie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Szwecji. Społeczeństwo hot rodowe rozdzieliło się na dwie główne grupy – hot rodderzy i street rodderzy. Hot rodderzy budują swoje samochody przy użyciu oryginalnych, starych części i podążają stylem popularnym od lat 40. do 60. Street rodderzy budują auta przy użyciu głównie nowych części.

W świecie hot rodów istnieje wiele sław takich jak Boyd Coddington który wyprowadził hot rodding na zupełnie nowy poziom. Jeden z jego samochodów ukazał się w teledysku "Gimme All Your Lovin'" nagranym przez znany rockowy zespół ZZ Top. Boyd Coddington jest założycielem warsztatu, który możemy oglądać w telewizji Discovery Channel w programie "Amerykański Hot Rod".

Pobrano z www.Wikipedia.pl

22:12, rejestracja7 , Hot Rod
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 09 lutego 2006
informacje

Czy w kilka sekund można stracić prawo jazdy? Tak. Nawet nie trzeba się bardzo starać »
 Nowe zasady egzaminów na prawo jazdy
Mniej manewrów na placu, więcej praktycznej jazdy, nauka jazdy w nocy. To tylko część zmian w zasadach egzaminu na prawo jazdy, które wchodzą w życie 10 stycznia  »
 Opony to nie wszystko
Jeżeli nie masz doświadczenia w zimowych wyprawach za granicę, lepiej sprawdź przed wyjazdem tamtejsze przepisy »
 10 sposobów na oszczędną jazdę
Wysokie Obroty radzą, czemu czasem nie należy jeździć na wysokich obrotach »
 Parę rad na długą drogę:
Jeśli od dawna jeździsz tylko na gazie, powinieneś jeszcze w Polsce próbnie zatankować etylinę, by przekonać się, jak układ paliwowy w twoim aucie zniósł okres benzynowej abstynencji. Pamiętaj, że sieć stacji LPG w Niemczech i Austrii jest nieporównanie rzadsza niż w Polsce. »
Przygotowanie do zimy auta na gaz
Do zimy należy przygotować każdy samochód. Także ten, który został dostosowany do zasilania autogazem. »
 Skąd się biorą wypadki?
Jeśli, odpukać, spowodujesz wypadek lub staniesz się jego ofiarą, przyczyna będzie najprawdopodobniej taka »
 Szał na gaz, czyli LPG krok po kroku
Ceny paliw w Polsce jeszcze nigdy nie były tak wysokie. Jazda na benzynie staje się luksusem. Wielu kierowców właśnie teraz decyduje się przejść na gaz. »
 Może być bezpieczniej
Sporo mówi się o bezpiecznej jeździe samochodem, umiejętności hamowania, technikach pokonywania zakrętów czy nagłym omijaniu przeszkody przy dużej prędkości. Wszystkie te elementy wymagają ćwiczeń, wielu godzin prób na matach poślizgowych oraz fachowej wiedzy. Co jeśli na kurs doskonalenia nie możemy się wybrać? By było bezpieczniej, wystarczy pamiętać o kilku bardzo prozaicznych na pierwszy rzut oka sprawach »
 Jeśli nie ropa, to co?
O tym, że potrzeba jest matką wynalazków, my, Polacy, wiemy najlepiej. Niektórzy zamiast lamentować, już przygotowali się na drożejące paliwo. Jak? Dziś opisujemy sposoby użytkowników diesli »

 + następne 
  
12:17, rejestracja7
Link Dodaj komentarz »